W niedalekiej przeszłości najpopularniejszym domowym przyrządem do treningu cardio był rower treningowy czy orbitrek. Dzięki dużej popularności znanego i cenionego serialu „House of Cards” coraz częściej wybieramy wioślarza. Jak ćwiczyć na nim w zdrowy i bezpieczny sposób?

Możliwości trenowania wioślarskiego

Trening na ergometrze posiada ogromną przewagę nad innymi typami ćwiczeń. Ponieważ ćwiczymy na siedząco ergometr będzie dobrą opcją dla osób z nadwagą lub problemami stawowymi. Bardzo ważny jest sposób wykonywania ćwiczenia wymusza zaangażowanie zarówno nóg, jak i górnej części ciała, dzięki temu spalamy więcej zbędnego tłuszczu i rozwijamy więcej grup mięśniowych.

Dobra technika treningu na trenażerze wioślarskim

Na samym początku z wiosłowaniem może być bardziej skomplikowana niż w przypadku rowerka, orbitreka czy nawet biegania technika. Wystarczy kilka wskazówek i będziesz mógł bezpiecznie ćwiczyć na ergometrze wioślarskim.

Podstawą w ćwiczeniu na trenażerze wioślarskim jest przybranie poprawnej sylwetki w trakcie treningu. Trzymaj proste plecy i spięte łopatki. W połączeniu z lekko napiętym brzuchem dasz kręgosłupowi bezpieczeństwo. Nie odrywaj pięt od podnóżka oraz nie zaciskaj zbyt mocno dłoni. Bardzo ważna jest właściwa sekwencja ruchu: wpierw odepchnij się mocno nogami, by wykończyć pociągnięcie, sięgając rączką do mostka. Wyprostuj ręce, po czym spokojnie wróć do pozycji początkowej.

Dobrze zaplanuj treningi

Trenując na wioślarzu, jak w przypadku każdego ćwiczenia, bardzo ważnym aspektem będzie prawidłowa dla Twojego poziomu zaawansowania i celów intensywność. Jeżeli będziesz codziennie zaliczał kilka do kilkunastu kilometrów, błyskawicznie możesz doprowadzić do przetrenowania. Na samym początku najlepiej zacząć od jednego dnia treningu przeplatanego jednym lub nawet dwoma dniami przerwy.

Jaki wioślarz kupić?

Dowiedziałeś się już jak rozpocząć ćwiczenia na wioślarzu, więc jeśli masz dostęp do sprzętu do dzieła. Jeśli ledwie co zastanawiasz się nad nabyciem ergometru, musisz wiedzieć, że nie jest to najtańszy przyrząd fitness. Dobrze wykonane wioślarze to koszt rzędu od 3 000 do nawet do 6 000 zł. Nie warto jednak oszczędzać, ponieważ wioślarze takich przedsiębiorstw jak Concept2 lub WaterRower to inwestycja na długi czas. Ergometr wioślarski przy dobrej konserwacji wytrzyma kilkanaście lat lub dłużej.

Author

Write A Comment